Stawy HodowlaneJA¬  -  LEUCISCUS IDUS (LINNE)

 
 
 
 
  
 
 
 
 

   

 

 

   Ciało jazia jest wydłużone, lecz do¶ć wysokie i ¶cie¶nione w płaszczyznach bocznych. Linia boczna tworzy łuk lekko wygięty ku stronie brzusznej. Płetwa grzbietowa ma równo ¶cięt± krawędĽ tyln±. Zaczyna się ona prawie na wysoko¶ci zakończenia nasady płetw brzusznych. Tylna krawędĽ płetwy odbytowej jest lekko wklęsła. Paszcza jest umieszczona na końcu pyska i skierowana lekko sko¶nie ku górze. JaĽ przeciętnie dorasta do 40 - 50 cm długo¶ci; jednak często s± poławiane większe jazie, nawet do 100 cm, o ciężarze do 8 kg.
   Pokarmem jazia s± wszelkie drobne zwierzęta wodne, ikra innych ryb, a także owady chwytane w locie nad powierzchni± wody lub opadaj±ce na ni±.
Jazie odbywaj± tarło gromadnie w kwietniu i maju. Ma ono miejsce na płyciznach. rzecznych o dnie piaszczystym lub kamienistym, gdzie samica jazia składa przeciętnie od 35 000 do 100 000 jaj.
   Jest to ryba rzeczna, czasami tylko spotykana w jeziorach. JaĽ przebywa w partii czystej, zimnej wody, niedaleko brzegów. Na zimowanie gromadnie wędruje na głębsze miejsca w rzece, o spokojnej wodzie lub wchodzi do jezior.
   Jest to gatunek występuj±cy w Europie od Renu na wschód i na północ od Alp. Znany jest w wodach słodkich całego zlewiska Morza Bałtyckiego, Białego, Oceanu Lodowatego Północnego, a na południu w wodach maj±cych poł±czenie z Morzem Kaspijskim.
   W naszym rybactwie rzecznym jaĽ ma duje znaczenie gospodarcze. Jest on do¶ć często i licznie łowiony w rzekach zarówno przez rybaków, używaj±cych do tego różnych rodzajów sieci, jak i przez wędkarzy. Bywa też czasem masowo poławiany, w jeziorach (zwłaszcza na północy kraju), gdzie gromadnie ¶ci±ga z rzek na głębsze miejsca o spokojnej i czystej wodzie. Miejsca takie stanowi± zimowisko jazia. Mięso ma smaczne, lecz bardzo o¶ciste.
   W gospodarstwach stawowych i stawach parkowych hodowana jest odmiana jazia o złocistoczerwonym ubarwieniu. Jest to tzw. złota orfa, traktowana przeważnie jako ryba ozdobna. Wymiar ochronny dla jazia wynosi 25 cm.